שלושה ימים, שתי חטיבות וסמינר אחד: עובדי חטיבות הבנקים והביטוח השתתפו בסמינר המקצועי השנתי של הסתדרות המעו"ף

חברי וועדי העובדים של חטיבות הבנקים, חברות האשראי והביטוח בהסתדרות המעו"ף עצרו למשך שלושה ימים את שגרת העבודה השוחקת ועשו את הדרך הארוכה לאילת לסמינר מקצועי ומעשיר שאורגן במיוחד בשבילם ע"י ראשי החטיבות עו"ד מנחם מליק ומירי גרגיר.

בראשית חודש מרץ עשו חברי הוועדים בחטיבת הבנקים וחברות האשראי ובחטיבת חברות הביטוח המאוגדים בהסתדרות המעו"ף, את הדרך הארוכה עד אילת, בה התקיים סמינר מקצועי שארגנו ראשי חטיבות הבנקים והביטוח עבורם, זו הפעם השלישית.

במשך שלושה ימים השתתפו נציגי ארגוני העובדים במגוון הרצאות שעסקו בנושאים מקצועיים הקשורים לעולם העבודה המאורגנת ולעולם הפיננסי, אשר נבחרו במיוחד עבורם, מערבי תרבות מגבשים ומפתיעים ואפילו מטיול זריחה בהרי אילת הקסומים, שאפשר להם לקחת נשימה עמוקה ולהטעין את המצברים לקראת האתגרים הצפויים להם בהמשך הדרך.

"אחד הדברים החשובים שאנחנו בהסתדרות המעו"ף שמים עליו את הדגש הוא פיתוח והעצמת חברי ועדי העובדים שלנו. הם מנהיגי העובדים בשטח וככאלה אנו רואים חשיבות גדולה בטיפוחם תוך מתן 'ארגז כלים' עדכני ושימושי ככל האפשר שיסייע להם בשליחותם היומיומית", מספר עו"ד מנחם מליק, ראש חטיבת הבנקים וחברות האשראי בהסתדרות המעו"ף.

על החשיבות הרבה שמייחסים בהסתדרות לסמינר, שכבר הפך למסורת והעובדים מחכים לו בציפייה מדי שנה, תעיד נוכחותו של יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד וחלק עם המשתתפים בסמינר את משנתו ביחס לאתגרים הצפויים בתקופה הקרובה.

מירי גרגיר, ארנון בר דוד ומנחם מליק

מירי גרגיר, ארנון בר דוד ומנחם מליק

"המטרה העיקרית שלנו היא פיתוח והעשרת העובדים"

מנחם מליק ומירי גרגיר, המכהנת כראש חטיבת חברות הביטוח בהסתדרות המעו"ף הם הרוח החיה מאחורי הסמינר. הכימיה הנהדרת שבולטת מיד בשיחה עימם וחדוות העשייה המשותפת ביניהם היא שעומדת מאחורי היוזמה ליצור סמינר אחד לשתי החטיבות המובילות בתחום הפיננסי. בראיון לביטאון הסתדרות המעו"ף מספרים השניים על חשיבותו של הסמינר והחיבור הלא מובן מאליו בין וועדי העובדים של שתי החטיבות.

סמינר חטיבת הבנקים3

"המטרה העיקרית של הסמינר היא להעשיר את הידע המקצועי של וועדי העובדים במגוון מישורים ובהתאם לכך בנינו את האג'נדה המרכזית של הסמינר.

לכן, לצד הרצאות שנגעו בנושאים מקצועיים הקשורים לתפקידם של וועדי העובדים כמו הרצאתה של עו"ד מאיה קליינמן ממשרד עו"ד ארנה לין ושות' שהציגה את הכלים המעשיים והמשפטיים שעומדים לזכות וועדי העובדים והרצאתו של עו"ד בני כהן שעסקה בזיהוי סממני התעמרות בעובדים במקום העבודה ודרכי ההתמודדות עמם, הקפדנו גם לשלב תכני העשרה שיאתגרו ויעוררו מחשבה בקרב המשתתפים. בכך וע"י תמהיל ששילב בין כלל הנושאים הצלחנו לתפור לקהל הייחודי שלנו סמינר מקצועי ומעורר השראה" מספרת גרגיר.

לצד הרצאות מעולם העבודה ארגנו מליק וגרגיר גם מגוון הרצאות מעשירות ומרתקות הנוגעות בעולם הפיננסי ובכלל. בין היתר האזינו משתתפי הסמינר להרצאתו של ד"ר רון מלכא על המשמעויות של ניהול השקעות בעולם של ריביות אפסיות ועל המטבע שמשגע את העולם – הביטקוין, הרצאתה של גב' שרון אלמגור, יועצת פנסיונית מורשית, שעסקה בניהול ההון האישי והרצאתו של מר ניר סוסי, סמנכ"ל במגדל חברה לביטוח שהציג את האתגרים וההזדמנויות בשוק הפנסיוני המשתנה .

אחת מנקודות השיא בסמינר הייתה הרצאתו מעוררת ההשראה של ד"ר ליאור צורף שעסקה בחכמת ההמונים ונגעה רבות בתהליך קבלת החלטות, הן שלנו כאנשים פרטיים והן כמנהיגי עובדים. הרצאתו של צורף שהינו מהמרצים המבוקשים בישראל, ריתקה את מאות המשתתפים והותירה אותם עם לא מעט נקודות למחשבה.

שתי חטיבות – סמינר אחד

לעומת וועדי העובדים של חברות הביטוח שהתאגדו רק בשנים האחרונות, וועדי העובדים של הבנקים וותיקים הרבה יותר ועתירי ניסיון בתחום העבודה המאורגנת. למרות זאת מספרים גרגיר ומליק כי השילוב בין הוועדים בסמינר עבד בצורה נהדרת וייצר עבור שני הצדדים ערך משמעותי.

כיצד נולד הרעיון לייצר סמינר מקצועי אחד לשתי חטיבות?

"החיבור בין שתי החטיבות הוא חיבור טבעי עבורנו, שכן מבחינה היסטורית שתי החטיבות פעלו תחת "מטרייה" אחת. בשנים האחרונות, עם התאגדותם של אלפי עובדי חברות הביטוח הוחלט על הקמתה של החטיבה של מירי שהולכת וצוברת תאוצה באופן מרשים, כשנכון להיום רוב חברות הביטוח כבר התאגדו", סיפר עו"ד מנחם מליק.

"לכן, הסמינר שקיימנו בחודש שעבר הוא אמנם הסמינר השני שאנחנו עושים יחד אבל לתפישתי, את זרעי הסמינר המשותף זרענו כבר בסמינר האחרון לפני שנתיים, שקיימנו עבור וועדי העובדים בחטיבות הבנקים והביטוח והוכתר כהצלחה אדירה", הוסיף מליק.

"שמנו לב שלמרות השוני הרב בין הוועדים השילוב הזה ייצר שלם הגדול מסך חלקיו. ביני ובין מנחם ישנו שיתוף פעולה נהדר ואנחנו עובדים יחדיו בסינרגיה נהדרת. עבורנו היה זה אך טבעי להמשיך בעשייה המשותפת ומכאן נולד הרעיון לקיים סמינר משותף גם השנה", מספרת מירי גרגיר.

איך הגיבו וועדי העובדים לשילוב הזה בין שתי החטיבות?

"למרות שחטיבת הבנקים היא חטיבה ותיקה לעומת חטיבת הביטוח שהוקמה לפני מס' שנים בודדות, השילוב הזה בין וועדים חדשים לוועדים "צעירים" ורעננים ייצר למידת עמיתים בה שני הצדדים מרוויחים. אני יכול לומר מנקודת מבטי ומשיחות שקיימתי עם וועדי העובדים מחטיבת הבנקים וחברות האשראי שהיה להם מאוד מרענן לשמוע על עולם העבודה של וועדי העובדים מתחום הביטוח, בדיוק כפי שמירי תוכל לומר לך שהניסיון והידע המקצועי שרכשו וועדי העובדים מחטיבת הבנקים העלה לא מעט תובנות בקרב עובדי חברות הביטוח", מציין מליק ואכן, גם בקרב עובדי חטיבת הביטוח הגיבו בחיוב לשיתוף הפעולה בין שתי החטיבות.

סמינר עובדי חטיבת הבנקים 4

"אני שמחה ששיתוף הפעולה המיוחד שקיים ביני ובין מנחם עבר גם אל וועדי העובדים, והיום ממרחק הזמן אנחנו יודעים לומר שהצלחנו לייצר עבור כל מי שהגיע לסמינר ערך משמעותי לא רק בין החטיבות השונות אלא גם בינם לבין עצמם", הוסיפה גרגיר.

לא רק הרצאות ומושבי בוקר וערב

לצד העשרת הידע המקצועי, אחד הדברים החשובים שמאפשר הסמינר הוא ההתרחקות ממקום העבודה למשך שלושה ימים והשהות של העובדים יחדיו. לכן, נוסף על ההרצאות דאגו גרגיר ומליק לשלב בסמינר גם תכני העשרה ופנאי שיאפשרו לחברי הוועדים להתגבש ולהטעין את המצברים לקראת המשך הדרך.

"היה מאוד מרשים לראות את הגיבוש והאחווה בין וועדי העובדים השונים ואני חושבת שזה אחד הדברים החשובים שהסמינרים והמפגשים האלו מייצרים", ציינה גרגיר.

ביומו השלישי והאחרון של הסמינר השכימו קום משתתפי הסמינר לטיול זריחה בקניון האדום בהרי אילת. אחרי שנגלה לעיניהם המראה המרהיב של הרי אדום הנצבעים אט אט אדום בוהק עם זריחת החמה לא היה אחד שהתלונן על היקיצה המוקדמת. את סיור הזריחה הדריך עו"ד אופיר אלקלעי, מנכ"ל הסתדרות המעו"ף ומורה דרך מוסמך שידע להסביר במיומנות רבה על היסטוריית המקום וכן על כל צמח וסלע שנקרה בדרך. 

סמינר חטיבת הבנקים

עם סיומו של הסמינר המוצלח, מליק וגרגיר לא נחים על זרי הדפנה והם כבר נמצאים עם הפנים לסמינר הבא: "לאורך שלושה ימים הקפדנו לעבור בין המשתתפים כדי לשמוע את דעתם ולהחכים מחכמת המונים כמו שאומרים. לכן, אנחנו יודעים להגיד בפה מלא שהסמינר היה הצלחה גדולה בכל המישורים – הן מהבחינה המקצועית והן מהבחינה החברתית ואנחנו כבר עם הפנים לסמינר הבא. כי כמו שכולם יודעים – הרכב מנצח לא מחליפים."