סקר גיאוקרטוגרפיה חושף: 75% מהציבור יתמכו בשביתה כללית במשק למטרת חיזוק אוכלוסיות מוחלשות

80% מתלוננים על פערים משמעותיים בין המרכז לפריפריה בכל הנוגע לגובה השכר, חינוך, רווחה ובריאות ו-57% סבורים שהממשלה לא עושה די לצמצום פערים אלו. "זוהי הוכחה שהציבור הישראלי תומך במאבקנו הצודקלקידום מעמד העובדים בישראל" אמר ארנון בר דוד יו"ר הסתדרות המעו"ף.

רוב (87%) השכירים בישראל, אשר מיוצגים באמצעות ארגון עובדים, סבורים כי ההתאגדות שומרת על זכויותיהם וקרוב ל-75% מהישראלים יתמכו בשביתה במשק שמטרתה לחזק אוכלוסיות מוחלשות כגון עובדי קבלן ומשתכרי שכר מינימום; כך עולה מסקר מיוחד שהציג  פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה בכנס ההסתדרות "צמצום פערים – משימה לאומית".

כנס ההסתדרות, בהשתתפות למעלה מ-3,000 מוזמנים, מתקיים  כחלק מאירועי ה-1 במאי, חג הפועלים הבינלאומי שמצוין ברחבי העולם להגברת הסולידריות החברתית ולקידום זכויות העובדים. בכנס, המוקדש כאמור לצמצום פערים חברתיים והגברת השוויון, השתתפו בכירי המשק והממשלה, מנהיגי העבודה המאורגנת בישראל, ראשי רשויות מקומיות, חברי כנסת ומכובדים נוספים וביניהם שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ואחרים.

ממצא מעניין נוסף שהציג פרופ' דגני מצביע כי שני שליש מהשכירים בישראל אשר עדיין אינם מאוגדים, היו רוצים שגם אצלם במקום העבודה יהיה ועד. 87% מאמינים שוועד עובדים מגן על העובדים, ושני שליש סבורים שהוא תורם לצמצום פערים. רוב גדול בציבור (89%) תומך בהעלאה נוספת של שכר המינימום, בהמשך למהלך שהובילה ההסתדרות להעלאת שכר המינימום בישראל ב-1,000 שקל.

בנוסף, עולה מהסקר כי רוב הציבור (למעלה מ-80%) סבור, כי קיימים פערים משמעותיים בין המרכז לפריפריה בכל הנוגע לגובה השכר, בחינוך, ברווחה ובבריאות. למעלה ממחצית מהציבור (57%), סבורים שהממשלה לא עושה דיו לצמצום הפערים הללו. רוב ניכר של הציבור (למעלה מ-80%) בדעה שהעלאת קצבת הזקנה והעלאת שכר המינימום יתרמו לצמצום פערים.

בדברי הפתיחה של הכנס בירך יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן את הנוכחים ואמר: "זהו הכנס הראשון של 1 במאי בנושא צמצום פערים, והוא יהפוך למסורת. זהו יום חג לפועלים ולפועלות, לגמלאים ולגמלאיות ולעבודה המאורגנת. צמצום פערים כמשימה לאומית בשנת ה-70 למדינת ישראל זהו נושא בוער וחשוב מתמיד וחייב להיות על סדר היום בעשיה מתמדת.

ההסתדרות היא הכוח המוביל את השיח לצמצום פערים ועשיה חברתית. אנו התנועה החברתית הגדולה והמובילה בישראל שפועלת ביחד להפוך חזון למציאות: העלינו את שכר המינימום ב-1,000 שקל, פעלנו לקיצור שבוע העבודה, פנסיית חובה, דאגנו לגמלאים, לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלות, ביטוח סיעודי ותנופת ההתאגדות, כל אלה ועוד הם חזית העשייה שלנו. ביום הזה, אנו מוקירים ומוקירות את החשיבות של עבודה מאורגנת לצמצום פערים בחברה הישראלית.

ארנון בר דוד יו"ר הסתדרות המעו"ף התייחס לסקר והוסיף כי "אנחנו שומעים לא פעם כי חלף זמנה של ההסתדרות אבל התוצאות מדברות בעד עצמן ומוכיחות שהמאבקים שאנו מנהלים לחיזוק מעמד העובדים בישראל וצמצום פערים חברתיים זוכים לתמיכת הציבור הישראלי. כוחנו באחדותנו ולא נפסיק לפעול לקידום זכויות העובדים והגברת השוויון בחברה הישראלית".

נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה שערכה את הסקר פרופ' אבי דגני, הדגיש את הצורך בהתארגנות של העובדים בישראל וציין כי "מדובר בנושאים שאינם מצויים בפלוגתא לאומית, אלא בהסכמה לאומית".