נחתם הסכם קיבוצי ראשון בחברת "הכלל הראשון" מקבוצת כלל ביטוח

ההסכם משפר באופן ניכר את תנאי העסקתם של למעלה מ-350 עובדי חברת הכלל הראשון ומסדיר את זכאותם למגוון רחב של הטבות. יו"ר ההסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד: "אני מברך את הצדדים על ההסכם שמעניק הטבות חדשות ומציג תנאים משופרים לעובדי הכלל הראשון". מנכ"ל הכלל הראשון, ליאור דיטמן: "ההסכמות משרתות את טובת העובדים והחברה"

הסכם קיבוצי ראשון נחתם היום (ה') בחברת הכלל הראשון, אשר נמצאת בבעלותה של כלל חברה לביטוח בע"מ ועוסקת בין היתר, בשיווק פוליסות ביטוח בענפים השונים. כ-360 עובדי החברה, שהתאגדו בהסתדרות בחודש נובמבר 2017, ייהנו משיפור ניכר בתנאי העסקתם וביטחונם התעסוקתי.

ההסכמות החדשות שעליהן חתמו הצדדים, מעוגנות למעשה בתוספת להסכמים הקיבוציים בחברת כלל, שנחתמו ב-2014 וב-2017, תוך הרחבת תחולתם של ההסכמים על עובדי "הכלל הראשון". המשמעות היא כי הסכמי כלל, יחולו בשינויים שהוסכמו מעתה גם על עובדי הכלל הראשון ועובדי המוקדים הטלפוניים בכלל ביטוח, תוך הגדרת זכאותם למגוון רחב של הטבות, בהן: מנגנון תשלום עדכוני שכר, זכאות לקרן השתלמות, הפרשות פנסיוניות מיטיבות, תנאי רווחה משופרים ובהם סבסוד קייטנות הקיץ לילדי העובדים, מכסה מיטיבה של ימי חופשה, שיפור בגובה דמי ההבראה, מענק ותק מיוחד, תשלום בגין ימי מחלה המיטיב מעל החוק, ועוד.

הצדדים במעמד החתימה (קרדיט: דוברות ההסתדרות)

הצדדים במעמד החתימה (קרדיט: דוברות ההסתדרות)

ההסכם שיהיה בתוקף עד סוף שנת 2020, כיתר ההסכמים שנחתמו בקבוצת כלל, נחתם היום במטה חברת הכלל הראשון בפתח תקווה. במעמד טקס החתימה נכחו השותפים להסכמות אשר מילאו תפקיד מוביל בגיבוש ההסכם, ביניהם: מנכ"ל הכלל הראשון ליאור דיטמן, המשנה למנכ"ל ומנהל מערך הלקוחות וחטיבת הבריאות דניאל כהן, המשנה למנכ"ל ומנהל חטיבת המשאבים בכלל ביטוח יורם נוה, מנהלת חטיבת עובדי חברות הביטוח בהסתדרות המעו"ף מירי גרגיר, נציגי ועד העובדים בחברת הכלל הראשון ליאל סולומון ואחרים ויו"ר ועד העובדים בחברת כלל ביטוח רוני רז. היועצים המשפטיים שליוו את גיבוש ההסכם הם: עו"ד כפיר זאב מטעם נציגות העובדים ועו"ד ירון קרמר ממשרד פינברג ועו"ד רעות רגב, סמנכ"לית מצד חברת כלל.

לצד הגדרת הזכאות של עובדי הכלל הראשון להטבות המעוגנות בהסכמי כלל, ההסכם החדש כולל גם התייחסות לנושאים כמו תקופת ניסיון וקביעות. תקופת הניסיון בחברה תוגבל לשלוש שנים וכל עובד אשר השלים תקופה זו, ייחשב כעובד קבוע. כל העובדים הכפופים להסכם אשר נקלטו לחברה לפני נובמבר 2017, יהיו זכאים לקבל מעמד של עובד קבוע כבר לאחר שישלימו ותק של שנתיים וחצי. בהסכם הוגדר ביחס לעובדים קבועים מנגנון פיטורים שקוף המספק ביטחון תעסוקתי לעובדים, ההסכם מיישם גם את המערכת ליישוב חילוקי דעות בין הצדדים, כפי שהוגדרה בהסכמים הקודמים בקבוצה.

על פי ההסכם, העובדים השעתיים המועסקים בחברה, יהיו זכאים לעבור במועד קבלת הקביעות להעסקה במתכונת חודשית.

כחלק מההסכמות בין הצדדים, התחייבה החברה לקלוט להעסקה ישירה שני עובדי קבלן המועסקים כשומרים. עובדים אלו יהפכו לעובדים מן המניין בחברה וייהנו מזכויות ומהטבות שונות המעוגנות בהסכם הקיבוצי.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בירך את עובדי הכלל הראשון ומסר כי: "עבודה מאורגנת מצמצמת פערים חברתיים וההסכם החדש שמביא בשורה למאות עובדים ערב החג, מהווה ציון דרך נוסף. אני רוצה להודות לכל הגורמים שהיו מעורבים במו"מ והובילו להסכם שמאזן באופן ראוי בין צרכי החברה לבין השיפור בתנאי העובדים".

יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד, הצטרף לדברי ניסנקורן והוסיף כי: "ההסכם מעניק הטבות חדשות ומציג תנאים משופרים לעובדי הכלל הראשון, תוך חיזוק מערכת יחסי העבודה בכל קבוצת כלל".

מנכ"ל הכלל הראשון, ליאור דיטמן, אמר במעמד החתימה על ההסכם: "אני שמח שהגענו להסכמות המשרתות את טובת העובדים והחברה, אשר מאז ומתמיד דאגה לרווחת העובדים כמו גם לעמידה ביעדיה העסקיים. אני שמח שהגענו להסכם תוך זמן קצר מרגע ההכרזה על ההתאגדות תוך שיתוף פעולה וללא פגיעה בעבודה השוטפת. אני מאחל לכולנו שנמשיך להצליח ולהוביל את ענף הביטוח בישראל".

מנהלת חטיבת עובדי חברות הביטוח בהסתדרות המעו"ף, מירי גרגיר: "יישר כוח לוועד העובדים על האחריות לאורך התהליך ותודה להנהלת החברה על השיח ושיתוף הפעולה שהפגינה במו"מ. אני גאה בתהליך ההידברות ובשיח המכבד שאפשרו לנו להגיע להסכמות תוך זמן קצר. ההסכם הוא ביטוי חשוב לאמון בין הצדדים וההשקעה בהון האנושי היא תנאי חשוב לחוסנה וליציבותה של החברה באתגרים עתידיים".

יו"ר ועד עובדי כלל ביטוח, רוני רז, שליווה את תהליך המו"מ, ציין כי: "ההסכם מהווה המשך ישיר להישגי העבודה המאורגנת בחברת כלל והסדרה של זכויות העובדים, תוך דאגה לקידום רווחתם וביטחונם התעסוקתי. אחרי שהצלחנו לאחרונה להביא הישג בחתימה על הסכם לגבי המענק המיוחד לעובדים ביחס למכירת אחזקותיה של איי.די.בי בחברה, היום עשינו צעד משמעותי נוסף. אני רוצה לברך את עובדי הכלל הראשון על הצטרפותם למשפחת עובדי כלל שנהנים מפירות ההסכם הקיבוצי. יחד נצעיד את החברה להצלחות חדשות"

נציגת ועד עובדי הכלל הראשון, ליאל סולומון, מסרה כי: "אנו נרגשים מהמעמד המיוחד הזה ופנינו אל העתיד. תודה לכל הגורמים שליוו אותנו מטעם ההסתדרות, ובראשם ראש חטיבת חברות הביטוח מירי גרגיר ועו"ד זאב כפיר. תודה מיוחדת ליו"ר ועד העובדים בכלל ביטוח רוני רז על הליווי והתמיכה וברכות חמות להנהלת החברה שהייתה קשובה לצרכי העובדים ופעלה בשיתוף ובפתיחות על מנת לגשר על הפערים".