לראשונה מזה 40 שנה: הסכם היסטורי בין ההסתדרות לחברת מקורות ההסתדרות

ההסכם יוציא לדרך את התייעלותה של חברת המים, ויסלול את הדרך להרחבת הפיתוח והתשתיות שלה. כחלק מההסכם עובדי החברה יקבלו מענק בגובה 25 אלף שקל וייהנו מתוספות נוספות.
"מדובר בהסכם היסטורי שלא רק שיסייע למקורות להתייעל ומעניק הטבות נרחבות לעובדים אלא גם יביא להגדלת כמות המשרות בחברה" אמר יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר טל.

ההסתדרות והנהלת מקורות חתמו בבית ההסתדרות על הסכם היסטורי שיאפשר את יציאתה לדרך של רפורמה מבנית במקורות ובחברת הביצוע שלה שח"מ, בפעם הראשונה מזה 40 שנה. ההסכם נחתם במעמד יו"ר ההסתדרות המעו"ף גיל בר טל, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, מנכ"ל מקורות אלי כהן, סמנכ"ל משאבי אנוש במקורות אשר בן שושן ויו"ר ארגון עובדי מקורות אילן הללי.

ההסכם שנחתם כולל הסכמה לרפורמה בחברות מקורות ושח"מ, על פיה המדינה תזרים כספים לחברות לצורך פיתוח תשתיות והשקעות, והחברות בתמורה ייעלו את פעילותן. הצורך בהסכם עלה נוכח השנים הדלות בגשמים שעברו על המדינה וגרמו להידלדלות הקשה של מאגרי המים הטבעיים, באופן שמחייב ביצוע השקעות משמעותיות בתשתיות וייעול משק המים תוך שינוי מבני בקבוצת מקורות.

יו"ר הסתדרות המעו"ף, גיל בר-טל, בירך על ההסכם ההיסטורי: "ההסכם יאפשר למקורות להתייעל אך גם לקבל מימון לצורך בניית תשתיות – ואנו מצפים שבעתיד, נוכח הפיתוח המואץ, כמות המשרות בקבוצה אף תגדל. אני מברך על ההסכם שיאפשר לעובדים ותיקים לפרוש בתנאים מיטיבים ולעובדים קיימים וחדשים לקבל הטבות שכר מרשימות. אני מבקש להודות להנהלת מקורות, באמצעות יחסי האמון החזקים בין הצדדים נסללה הדרך להסכם זה".

מעמד חתימת ההסכם במקורות צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

מעמד חתימת ההסכם במקורות. צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

בנוסף וכחלק מההסכם, שיהיה בתוקף עד לסוף שנת 2025, יצומצמו 140 תקנים בחברה בפריסה של חמש שנים, כאשר לעובדים הפורשים יינתנו תנאי פרישה מועדפים. הסכמות נוספות בין הצדדים קובעות כי כלל העובדים יקבלו כעת תוספת שקלית למשכורתם בסך 500 שקל וכן מענק חד פעמי בגובה 25 אלף שקל בשתי פעימות. כ-100 הנדסאים וטכנאים יזכו לתוספת נוספת של 9% לשכרם, עובדים ותיקים יזכו לתוספת ל"דרגת שהייה" וכלל העובדים יקבלו זכאות לחברות בעמותות מקצועיות.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "הלילה חתמנו על הסכם היסטורי שיאפשר את קידומו וייעולו של משק המים בישראל, במקביל לשמירה על מעמד עובדי מקורות. ההסתדרות הייתה ותמשיך להיות שותפה מלאה לכל רפורמה גדולה וחשובה, וכיו"ר ההסתדרות אני גאה לקחת חלק במהלך יציאתה לדרך חדשה של מקורות. אני מברך על שיתוף הפעולה לו זכינו מצד ההנהלה במהלך הדיונים על ההסכם ומודה לכל המעורבים במו"מ".