לראשונה בישראל: הסכם קיבוצי בענף ראיית החשבון – ב-EY ישראל

 

ההסכם בארנסט אנד יאנג ישראל, המעסיקה  כ-1,900 עובדים, כולל קרן השתלמות, השתתפות במימון ארוחות העובדים, בונוסים, הגדלת מכסת ימי החופשה, סעיפים להגברת הביטחון התעסוקתי ועוד

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר EY (ארנסט אנד יאנג) ישראל רונן בראל, ויו"ר ארגון העובדים בחברה אהד כהן, חתמו היום על הסכם קיבוצי ראשון לעובדי השותפות. במעמד הטקס, שנערך בבית ההסתדרות, נכחו מנהלים שותפים ב-EY ישראל וחברי ארגון העובדים, שהובילו את ההתארגנות הראשונית בחברה. במעמד החתימה השתתפו גם יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד ומנהלת חטיבת עובדי חברות הביטוח ובתי השקעות בהסתדרות המעו"ף, מירי גרגיר, שליוו את העובדים בדרכם להסכם ההיסטורי הראשון בענף ראיית החשבון בישראל.

בשלהי 2015 התאגדו עובדי EY בהסתדרות, וההסכם הנוכחי הבשיל לאחר משא ומתן מורכב שנמשך כשנה. תוקפו עד שנת 2022, כולל פרקים ארגוניים וכלכליים שנושאים בשורה משמעותית בנוגע לשיפור תנאי העובדים.

חצימת ההסכם, היום | צילום: דוברות ההסתדרות

חתימת ההסכם, היום | צילום: דוברות ההסתדרות

EY ישראל (ארנסט אנד יאנג – קוסט פורר גבאי את קסירר) היא חלק מחברת EY גלובל (ארנסט אנד יאנג העולמית), הנחשבת לאחת מארבע הפירמות הגדולות בענף ראיית החשבון בעולם. ארנסט אנד יאנג פועלת בכ-150 מדינות, ומונה יותר מ-200 אלף עובדים מסביב לגלובוס. EY ישראל היא ענקית הענף בארץ ומעסיקה כ- 1,900 עובדים – בהם רואי חשבון, מתמחים בראיית חשבון, עובדי מטה ואדמיניסטרציה, כלכלנים, משפטנים ומומחי מיסוי. רוב העובדים ממוקמים במטה המרכזי של השותפות, בשכונת ביצרון בתל אביב, ומאות נוספים פזורים בשלושת סניפי השותפות בחיפה, בבאר שבע ובירושלים. החברה מספקת ללקוחותיה שירותי ראיית חשבון וביקורת, ייעוץ מס וליווי אסטרטגי של עסקאות לחברות ממגוון תחומים, בהן חברות הביטוח, בנקים וחברות שירותים פיננסים, תעשיית הרכב, חברות טכנולוגיה, נדלן, אנרגיה, חברות קמעונאיות, מלכ"רים ועוד.

יצוין כי את התהליך ליוו היועצים המשפטיים – עו"ד רוני יואלי-פולק, מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות; עו"ד כפיר זאב, מטעם ארגון העובדים; ועו"ד ירון קרמר, ממשרד נ. פינברג ושות', מטעם ההנהלה.

ההסכם מעגן את זכויות העובדים בשותפות EY ישראל ומסדיר שיפור מהותי בתנאי העסקתם, תוך התאמה למאפיינים הייחודיים של ענף ראיית החשבון בארץ ולסביבת העבודה הגלובלית שבה פועלת החברה.

על פי ההסכם, כל עובדי המטה והאדמיניסטרציה, שהשלימו 24 חודשי עבודה בחברה, או מתמחים שהגיעו לדרגת S3, יהיו זכאים להצטרף לקרן השתלמות, לפי בחירתם. שיעורי ההפקדות לקרן על חשבון המעסיק יעמדו על חמישה אחוזים מגובה השכר, עד לתקרת גג של שכר בהתאם למפורט בהסכם. כל עובד עם ותק של שנתיים ומעלה בחברה, יהיה זכאי גם למימון רובד בסיסי של ביטוח בריאות, בהתאם להסדר הביטוח הקולקטיבי שתציג החברה. בשורה נוספת שנושא ההסכם, היא קיבוע ההטבות הקיימות בחברה, בהן גובה השתתפות בתשלום החזר הוצאות רכב לעובדים הזכאים, גובה תשלומי דמי ההבראה ודמי הנסיעות, והשתתפות המעסיק בהוצאות הטלפון הנייד.

עוד נקבע, כי עובדי השותפות יהיו זכאים לדמי מחלה בשיעור מלא (100 אחוז) כבר מיום ההיעדרות הראשון. ההסכם גם מסדיר ומגדיל את מכסת ימי החופשה השנתית. כך, למשל עובדי משרד בדרגת מנג'ר או עובדי מטה ואדמיניסטרציה, משנת הוותק החמישית בחברה יהיו זכאים ל-18 ימי חופשה שנתית. נוסף על מכסת ימי החופשה השנתיים, כל עובדי EY יהיו זכאים לימי חופשה נוספים על חשבון המעסיק במקרים מיוחדים, כגון חמישה ימים נוספים בתקופת בחינות מועצת רואי החשבון ושלושה ימים נוספים במועד הנישואים. כמו כן, כל עובד יהיה זכאי לקחת יום בחירה באחד מערבי החג, במקרה שלא מדובר ביום שנקבע על ידי החברה כיום "גשר". 

כמו כן, כבר בשנה הראשונה, שכר המינימום בחברה יהיה, לכל הפחות, ארבעה אחוזים מעל לשכר המינימום במשק. הלכה למעשה, שכר הבסיס של מתמחים בדרגה התחילית בחברה (S1) לא יפחת מ-5,500 שקל (500 שקל מעל לשכר המינימום הקבוע בחוק). שכר הבסיס של עובדים מתמחים בדרגה S2 יעודכן במהלך תקופת ההסכם בשתי פעימות, כך שעם חתימת ההסכם שכרם יועלה בשיעור אחיד של 2.5 אחוזים, ובעוד שנה שכרם יעודכן שוב, באופן שיבטיח כי השכר הממוצע של עובדים אלו לא יפחת מ- 6,600  שקל.

עוד קובע ההסכם, כי תוספות שכר שנתיות יוענקו לעובדי החברה מדי שנה בשכר חודש אוקטובר. ההסכם מביא לצמצום הפערים בחברה ומסדיר תוספות שכר דיפרנציאליות לעובדי המטה (CBS), ולחיזוק העובדים ברמות השכר הנמוכות. כך, לדוגמה, עובדי מטה מקצועיים, ששכר הבסיס שלהם נמוך מ-12.5 אלף שקל לחודש, ועובדי מטה אדמיניסטרציה ששכר הבסיס שלהם הוא עד 10,000 שקל, יקבלו  תוספת שכר בשיעור ממוצע שלא יפחת מ-3.33 אחוזים משכר הבסיס שלהם.

בד בבד עם תוספות השכר, יוגדלו ההפרשות הפנסיוניות של העובדים, כך שעובדים המבוטחים בקרן פנסיה חדשה מקיפה יהיו זכאים לשיעור הפקדות כולל מעל הקבוע בחוק, בסך 20.83 אחוז. להבטחת רציפות הזכויות של עובדים המבוטחים בקרן פנסיה ותיקה, השותפות תמשיך להעביר את מלוא ההפקדות והניכויים הדרושים לקרן הוותיקה, בשיעור כולל של 20.5 אחוז מהשכר המבוטח.

ב-1 ביולי בכל שנה משנות ההסכם,  תקצה EY ישראל תקציב לתשלום בונוס שנתי לעובדים, בהתאם לביצועי החברה, בסכום כולל שלא יפחת מאחוז אחד משכר הבסיס של כל עובדי החברה באותו מועד. אם בשנה מסוימת תחליט השותפות כי המצב הכלכלי אינו מאפשר את חלוקת הבונוס כמתוכנן, באופן מלא או חלקי, החברה התחייבה להעביר את יתרת סכום הבונוס שלא שולם לשנה שלאחר מכן.

ההסכם מעגן גם סוגיות כמו סבסוד והשתתפות המעסיקה בתשלום עבור ארוחות העובדים. בהתאם להתחייבות החברה, באתר החדש ש-EY צפויה להעביר אליו את משרדיה – מתחם מגדלי מידטאון בתל אביב) – יופעל כבר מתחילת השנה הקרובה חדר אוכל בשרי ובית קפה חלבי, לשימוש העובדים. כל עובד יהיה זכאי לתשלום השתתפות עבור ארוחות הצהריים בחדר האוכל, ולסכום נוסף שבאמצעותו תשתתף המעסיקה למימון הסעדה מחוץ למשרד כנגד הגשת חשבוניות. זאת ועוד, עובדים המועסקים במשרדי השותפות לאחר השעה 19:00, יהיו זכאים גם להשתתפות המעסיקה בתשלום עבור ארוחת ערב בחדר האוכל של החברה. יצוין כי החל ממועד הפעלת חדר האוכל במידטאון, גם עובדי השותפות בסניפים אחרים בארץ יהיו זכאים לתשלום השתתפות עבור ארוחות צהריים, בגובה 19 שקל ליום עבודה. 

הפרק הארגוני של ההסכם כולל, בין השאר, סוגיות שונות הנוגעות לניוד עובדים, כגון שמירת תנאי עבודה מלאים לעובד אשר ינויד, ולאיוש משרות חדשות ב-EY ישראל, תוך הבטחת עדיפות והזדמנויות קידום לעובדים הקיימים. נוסף על כך, ההסכם מסדיר גם מנגנון פיטורים הוגן ושקוף, המספק ביטחון תעסוקתי לעובדים וכולל מערכת ליישוב חילוקי דעות בין הצדדים, באופן שמעניק לארגון העובדים משקל בהכרעת מחלוקות הנוגעות להעסקת עובדים בחברה. סעיף אחר שמחזק את הביטחון התעסוקתי בחברה מתייחס לפיטורי צמצום והתייעלות – על פי סעיף זה, החברה תחויב להתייעץ עם ארגון העובדים לפני תחילת פיטורי צמצום או התייעלות, ובמסגרת ההיוועצות יוכל ארגון העובדים להעלות חלופות לפיטורים.

בהתאם להסכם, השותפות מתחייבת להעביר תקציב שנתי לפעילות ארגון העובדים. בגין שנת ההסכם הראשונה יועבר תקציב של יותר מחצי מיליון שקל, ומהשנה השנייה ועד תום ההסכם תעביר החברה לארגון העובדים תקציב קבוע בסך של 400 אלף שקל מדי שנה. נוסף על כך, בכל שנה תשתתף השותפות במימון אירוע שנתי לעובדים, שיופק בשיתוף ארגון העובדים, תוך התחייבות המעסיקה לממן שני-שלישים מעלותו, זאת עד לסכום של חצי מיליון שקל לשנה. כמו כן, יוקצה תקציב שנתי של 50 אלף שקל לצורך מימון פעילות ספורט בחברה.

בתום שנה של משא ומתן | צילום: דוברות ההסתדרות

בתום שנה של משא ומתן | צילום: דוברות ההסתדרות

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "זהו הסכם הפותח עידן חדש ב-EY ישראל וסולל את הדרך למהפכת זכויות העובדים בענף כולו. עד לפני כמה שנים אף אחד לא העלה על דעתו כי עובדים מענפים כמו ראיית חשבון, הייטק וטכנולוגיות מתקדמות, יהיו חלק ממשפחת העבודה המאורגנת; היום ברור לכולם כי התאגדות ויחסים קיבוציים במקום העבודה הם לא רק דרך לאזן את המשוואה בין העובדים לבין המעסיקים, אלא כלי לשינוי חברתי אמיתי. ההסכם מצליח לשפר את תנאי העובדים בחברה ולהבטיח את ביטחונם התעסוקתי, זאת מבלי להפר או להתפשר על חוסנה הכלכלי של הפירמה. חיזוק העובדים הוא ביטוי נוסף לעולם ערכים המושתת על סולידריות חברתית ועל השאיפה לשוויון".

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד: "עובדי EY ישראל הם הנכס האמיתי של החברה וההסכם מעניק להם תנאי העסקה משופרים. ההבנה המשותפת של הצדדים, כי ההון האנושי שמוביל את פעילות החברה, ראוי לא רק למילות הערכה אלא להשקעה ממשית בתנאי עבודתו, היא שתבטיח את המשך שגשוגה של ארנסט אנד יאנג, הן בארץ והן בפעילותה בזירה הבינלאומית".

מנהלת חטיבת עובדי חברות הביטוח ובתי השקעות בהסתדרות המעו"ף, מירי גרגיר: "זהו רגע היסטורי חשוב, לא רק לעובדי EY אלא לכל העובדים בתחום. תהליך גיבוש ההסכם חיזק את יחסי האמון בין הצדדים והוכיח שוב, כי גם בענף כמו ראיית החשבון, ניתן להגיע להסכם קיבוצי שמשמר את המצוינות של הקבוצה, במקביל לשיפור זכויות העובדים והגברת ביטחונם התעסוקתי".

יו"ר ארגון העובדים ב-EY ישראל, אהד כהן: "זהו יום משמח והיסטורי לעובדות ולעובדי EY. כשנה וחצי מאז שקיבלנו מנדט גורף לייצוג העובדים בפירמה, תם משא ומתן מורכב ויוצא לדרך הסכם קיבוצי ראשון ופורץ דרך בענף. ההסכם יביא לשיפור חסר תקדים בתנאי העסקתם של העובדים ומהווה סימן לעידן חדש, שבו זכויותיהם מהוות שיקול מרכזי בקבלת ההחלטות בפירמה״.