"ללא ההסתדרות כל עובדי מגה היו היום בבית"

שישה חודשים מתחילת ההליך עברה רשת מגה לידי איש העסקים נחום ביתן – "מהמאבקים הגדולים והמשמעותיים שההסתדרות עמדה בפניהם" 

ב-30 ביוני זה סוף סוף קרה – השליטה על רשת מגה עברה לידיו של נחום ביתן, איש העסקים העומד בראש חברת יינות ביתן, זאת כחצי שנה לאחר תחילת ההליך. בטקס הרשמי, שנערך במטה מגה בראש העין, נשאו בין השאר דברים יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר ועד עובדי מגה אלי אייל ואחרים. "כעת נותר ללוות את יישום ההסכם כדי לוודא שזכויות העובדים והוותק שלהם נשמרים", אמר ראש חטיבת המוסדות להשכלה גבוהה וחטיבת המסחר בהסתדרות המעו"ף, ראובן פרי, "לבעלים החדשים הובטח שהעובדים יעשו הכל כדי שהרשת תשגשג ותצליח. העובדים בהסכם הקיבוצי הם נכס של החברה, והימים שיבואו יוכיחו זאת. אסור לשכוח שבחצי השנה האחרונה מגה עברה מהפסדים לרווחים, והכל בזכות אותם עובדים שלא התחלפו". 

מימין לשמאל אלי ביתן ופרי

מימין לשמאל: אלי אייל, נחום ביתן וראובן פרי 

@@@

נחזור לראשית הסאגה. ביוני 2015 חשפה מגה הפסדים בסך של 762 מיליון שקל, אשר נצברו משנת 2011, ובעקבות זאת הסכימו הספקים הגדולים להסדרת החובות. כעבור חמישה חודשים הציגה מגה דוח כספי לרבעון שהצביע על הפסד תפעולי בסך של 154 מיליון שקל והערת עסק חי. על רקע זה הכריז בשעתו יו"ר ההסתדרות כי "חייבים להציל את מגה" תוך הבטחת תנאי פרישה הוגנים לעובדים שיוחלט על סיום העסקתם. "מדובר באסון כלכלי-חברתי שנמצא בשיאו", הוסיף ניסנקורן, "ועובדי מגה היו הראשונים לשלם את המחיר הכבד". 

בינואר 2016 ביקש דירקטוריון מגה מבית המשפט להקפיא הליכים ולמנות נאמנים, כאשר במקביל התקיימה הפגנת ענק מול ביתו של יו"ר החברה. מטרת הבקשה היתה לאפשר את המשך פעילותם של הסניפים תוך ניצול קופת המזומנים והמלאי הקיים עד למציאת רוכש ראוי. בית המשפט אישר את הבקשה, ובהמשך אף האריך את הקפאת ההליכים בשלושה חודשים נוספים. 

באותו חודש נפגשו ניסנקורן, ראובן פרי ויו"ר ועד עובדי מגה עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד. בפגישה התייצב השר כחלון לצד עמדת ההסתדרות, והודה כי הוא "רואה בדאגה רבה את האפשרות שמגה תימכר בחלקים וששוק הקמעונאות הישראלי יאבד שחקן מרכזי, תוך שליחתם של אלפי עובדים לאבטלה". 

מאז מינוי הנאמנים – רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב – הוגשו לא פחות משש הצעות לרכישת מגה מצד רשתות קמעונאות אחרות, במתכונות שונות. כל אותה עת המשיכה ההסתדרות להתעקש על המתווה שהעמידה כבתחילת הדרך כתנאי לעסקה עתידית. 

מבין ההצעות, היתה זו של יינות ביתן המתאימה ביותר. בהתאם לכך התקיימה פגישה מכרעת, בה השתתפו ניסנקורן, יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד, ראובן פרי, נחום ביתן, פרופ' ירון זליכה, אלי אייל והנאמנים. בפגישה, אותה הגדיר יו"ר ההסתדרות כ"יום ניצחון לציבור העובדים ולעבודה המאורגנת", סוכם ההסכם הקיבוצי שימשיך לחול במגה, גם על העובדים הקיימים וגם על עובדים חדשים שייקלטו בעתיד. 

"היו הרבה לילות שבהם לא ישנו בשקט", אמר יו"ר הוועד אייל, "הגענו להסכם קיבוצי מצוין שמשמר את רוב רובו של ההסכם הקודם. לצד שמירת הפרנסה של 3,500 עובדים התחייבו בפנינו שייקלטו בחברה עוד 500 עובדים נוספים. יחד עם העובדים וההסכם הקיבוצי, אין לי ספק שמגה תוביל את מפת הקמעונאות בישראל. זו בשורה גם לצרכן הישראלי, שכן התחרות תישאר הוגנת". 

@@@

המועד לדיון הגורלי נקבע לחודש מאי, בעקבת פנייתו לבית המשפט של בנק מזרחי-טפחות להכריע בנושא. השופט שילה טען בשעתו, כי הצעת יינות ביתן תאפשר את תשלום מלוא החוב לנושים בדין קדימה ולנושים מובטחים, כ-150 מיליון שקל, ולפחות 36 אחוז תשלום מחוב לנושים הרגילים. 

בדיון הסביר השופט שילה את הכרעתו ואת הסיבות לדחייתן של ההצעות האחרות, וציין את תמיכת ההסתדרות בהצעת יינות ביתן לאחר כריתת ההסכם עם העובדים. למעשה, ההסכם שנחתם הבטיח את המשך העסקתם של העובדים, למעט כמה עשרות שלהם הובטח מענק פרישה מיוחד. 

"זה היה מסע קשה, בראש ובראשונה לעובדי מגה וליו"ר הוועד, שגילה מנהיגות לאורך כל הדרך בגבורה ובנחישות רבה", אמר ניסנקורן לאחר שהתקבלה החלטת בית משפט, "עובדי מגה יכולים להיות בטוחים במקום עבודתם. אני סמוך ובטוח שהרשת תצעד אל עבר ההצלחה". 

"זו היתה שנה של מאבקים והפגנות, משמרות מחאה, וספקים שלא סיפקו סחורה בשעת משבר", מסכם ראובן פרי, "מדובר באחד המאבקים הגדולים והמשמעותיים שההסתדרות עמדה בפניהם, ולכל האורך חששנו שהמהלך לא יצליח או שמישהו יכשיל אותו. כעת צריך לראות שהחברה ממשיכה בדרך הנכונה, עם עוד 500 עובדים שיינות ביתן הבטיחה לקלוט, ובהמשך כולי תקווה שנארגן גם את עובדי יינות ביתן בהסתדרות. זו המשימה הבאה. העובדים בסקטור הקמעונאי צריכים לראות וללמוד מאיך שהדברים עבדו במגה, ולדעת שללא ההסתדרות כל העובדים היו היום בבית".