"היסטוריה בעלת משמעות חברתית חסרת תקדים"

לאחר משא ומתן ארוך ומתיש ושעות ספורות לפני מימוש איום השבתת המשק, סיכמו ההסתדרות ומשרד האוצר על תוספות השכר במגזר הציבורי. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "לראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים"

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון סיכמו כי לראשונה יינתנו תוספות השכר במגזר הציבורי באופן דיפרנציאלי.

ההסכם החשוב שהושג במהלך דצמבר, כשברקע איומים בהשבתה כללית של המשק. למעשה, בזכות הסיכום שהושג באישון לילה בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות (בתמונה) נמנעה השביתה.

כחלון ונינסקורן

במסגרת הסיכום, 50 אחוז מתוספת השכר תינתן באופן שקלי ו-50 האחוז הנוספים   יינתנו באופן אחוזי. בהסתדרות מציינים, כי ההסכם פורץ הדרך יביא לצמצום הפערים בין מקבלי המשכורות הנמוכות לגבוהות במגזר הציבורי, כך שמקבלי השכר הנמוך יקבלו תוספת גבוהה מ-7.5 אחוזים.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "אני מברך את עובדי המגזר הציבורי ואת שר האוצר. עשינו יחד היסטוריה בעלת משמעותית חברתית חסרת תקדים, הוכחנו שבאמצעות הידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן בהיקפם ומשמעותם. הסכם השכר החדש במגזר הציבורי מחולל מפנה ולראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים לבעלי שכר נמוך במגזר הציבורי. זו דרמה גדולה – אנו משנים מוסכמות יסוד. מדינת ישראל הרוויחה".

לא גומרים את החודש

טרם ההסכם שהושג נקלעו הצדדים למבוי סתום, בעקבותיו איימה ההסתדרות בהשבתת המשק. בהמשך התקיימה פגישה בין נציגי ההסתדרות לבין צוות המשא ומתן מטעם משרד האוצר, שכלל את מנכ"ל המשרד שי באבד, הממונה על השכר קובי אמסלם והממונה על התקציבים אמיר לוי.

מחוץ לפגישה, שהתקיימה במשרד האוצר בירושלים, נערכה באותה עת הפגנה (בתמונות) בה השתתפו אלפי עובדים מהמגזר הציבורי אשר קראו לשר האוצר להעלות את השכר במשק, תחת הכותרת "לא גומרים את החודש".

הפגנה שביתה 4

כזכור, המחלוקת בין הצדדים נסובה על אופן העלאת השכר: בעת שההסתדרות רצתה העלאה גורפת של 2.2 אחוזים בכל שנה לכלל העובדים לצד מענק של 3,000 שקל לכל עובד כפיצוי על היעדר הסכם בין 2013 ל–2015, משרד האוצר, על פי הנחיית השר, רצתה לבצע העלאה באופן דיפרנציאלי, זאת כדי למזער את פערי השכר במשק ולתת יותר לעובדים החלשים.

"ההסתדרות לא תיתן יד לניסיון לשסות ציבורי עובדים אחד בשני", אמר ניסנקורן בדברים שנשא בהפגנה, "השביתה אינה המטרה אלא האמצעי להשמיע את קולם של כמיליון שכירים שלא גומרים את החודש. על המדינה לדאוג למעמד החלש ולמעמד הביניים, ויפה שעת אחת קודם. ההסתדרות תדע לווסת ולחלק את תוספות השכר בכל מקום עבודה ואיגוד לטובת העובדים החלשים".

הפגנה שביתה 6

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, נאם אף הוא באירוע ואמר למפגינים: "תוקפים אותנו שאנחנו לא מספיק חברתיים, שאנחנו לא דואגים לחלשים אלא רק לחזקים. אבל אני אומר לכם ולמשרד האוצר, 90 אחוז מהשכירים במדינת ישראל לא גומרים את החודש! 50 אחוז מהם מגרדים את שכר המינימום! יש לנו דור ב' ברשויות המקומיות ובמקומות נוספים שלא מגיעים לשכר מינימום ועדיין תוקפים אותנו ומנסים ללמד אותנו איך לחלק את הכסף. אנחנו יודעים יותר טוב מכולם איך לחלק את הכסף, איך לדאוג לחלשים, איך לקדם את מעמד הביניים במגזר הציבורי ונעשה כל מאמץ לקדם את העובדים ברמות הנמוכות – זה התפקיד שלנו. אנחנו קמים כל בוקר ורואים לנגד עינינו את העובדים ברמות הנמוכות, ורק אותם. אנחנו יושבים בחדרי המשא ומתן עם ניסנקורן, שנלחם כמו אריה על כל אחוז ועל כל רבע אחוז. הוא ישיג את מה שהוא רוצה ובסוף יהיה לנו הסדר טוב, בהסכם או בשביתה".

הפגנה שביתה 10

יו"ר חדר המצב ויו"ר הוועדה לתיאום וביצוע בהסתדרות, ג'יהאד עאקל, הוסיף: "העובדים שווים יותר. לחם ותרופות זה לא מותרות, בלי עובדים אין צמיחה ובלי עובדים אין התקדמות. השר משה כחלון חרת על דגלו להיות מפלגה חברתית, אבל הוא עדיין לא פורע את חובו לחברה. אנו דורשים מימוש זכויותינו ונאבקים למען חברה צודקת המאפשרת לעובד במגזר הציבורי להשתכר בכבוד ובהגינות. הפער בין המעמדות בין העשירים והעניים אינו צודק. הפגנה זו נועדה להבליט את האחדות ולהשמיע את קול העובדים".

שבעה מיליון וחצי שקל בחמש שנים

עוד לפני שהסתיימה הפגישה במשרד האוצר, הכריזה ההסתדרות על השבתת המשק. המועד שנקבע: 23 בדצמבר, מהשעה שש בבוקר. ניסנקורן אף הנחה את צוותי השטח של ההסתדרות להיערך לשביתה, בה היו אמורים לקחת חלק גם הסתדרות המורים וארגון המורים.

אלא שכאמור, בתום משא ומתן מרתוני שנמשך אל תוך הלילה, הושג הסיכום שהביא להסרת איום השביתה. על פי ההסכם תוספת השכר במגזר הציבורי תסתכם ב-7.5 מיליארד שקל לחמש שנים.

כמו כן, סוכם כי העובדים יזכו במענק חד פעמי בסך 2,000 שקל, שישולם בשתי פעימות – בינואר 2016 ובינואר 2017. עוד סוכם על הנהגת מכרז בין משרדי לגיוס כוח אדם במקום המכרז הפנימי, מהלך הצפוי לצמצם את התקופה הנדרשת לגיוס עובדים ואת הביורוקרטיה במגזר הציבורי. להורים העובדים במגזר יינתן יום חופש נוסף בחודש אוגוסט, שאותו יהיה ניתן לנצל גם לקיצור ימי עבודה בחודש זה. בסוגיית ההעסקה בחוזים אישיים בשלטון המקומי סוכם, כי תיקבע מכסה של חמישה אחוזים מהעובדים שיועסקו בחוזים מסוג זה.

יצוין כי חרף ביטול השביתה, ימשיכו ההסתדרות ומשרד האוצר לקיים משא ומתן לגבי תוספות השכר במגזר הציבורי.