ההסתדרות והשלטון המקומי חתמו על הסכם קיבוצי היסטורי

ההסכם משפר באופן משמעותי את תנאי העסקתם של עובדים רבים הנזקקים כיום להשלמת הכנסה, למרות תפקידם החיוני בתפעול השוטף של המשק. בין סעיפיו: תוספות שכר אחוזיות ושקליות, תוספות ניהול, ותוספות מיוחדות לעובדים שצברו מומחיות בתחומים מסוימים. אבי ניסנקורן: "הסכם חשוב המתקן עיוותי שכר היסטוריים ומצמצם פערים"

הסכם קיבוצי חדש נחתם אתמול בין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן; ראש מינהל שכר והסכמי עבודה במרכז השלטון המקומי, חגית מגן; ונציגי שלוש הערים הגדולות והמועצות האזוריות, משלים את מהפיכת תנאי העסקת הנדסאים והטכנאים והמהנדסים, וכן הלבורנטים במערכת החינוך, המועסקים על ידי הרשויות המקומיות.

מעמד החתימה | צילום: תמר מצפי, דוברות ההסתדרות

מעמד החתימה | צילום: תמר מצפי, דוברות ההסתדרות


ההסכם חל על יותר מ-2,000 עובדים, המועסקים במגוון רב של תפקידים במערכות המים והתשתיות, איכות הסביבה, לוגיסטיקה, בקרת רמזורים, מערכות מידע ועוד. תוספות השכר ישולמו על פני תקופת ההסכם עד לאמצע 2019, וחלקו כבר שולמם בפועל.

בנוסף לקחו חלק במשא ומתן על ההסכם יו"ר הסתדרות ההנדסאים, דני הורנשטיין; יו"ר הסתדרות המהנדסים, אהוד נוף; יו"ר חטיבת הסקטור העסקי בהסתדרות ההנדסאים, שלמה פרלוב; סגן הממונה על השכר באוצר, דיאא אסדי; סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל בעיריית תל אביב-יפו, אבי פרץ, שייצג את שלוש הערים הגדולות; ראש אגף כוח אדם בעיריית תל אביב-יפו, אבי זוהר; האקטואר והיועץ הכלכלי להסתדרות ההנדסאים ולהסתדרות המהנדסים, אבי עייש; ממלא מקום יו"ר הסתדרות המהנדסים, מאיר מלכה; והיועצת המשפטית להסתדרות המהנדסים, עו"ד נעמה לוי.

בראש ההסכם נקבע, כי העובדים יקבלו תוספות שכר אחוזיות, שינועו בין 3.5 אחוזים לכ-15 אחוז לאורך שנות ההסכם, וכן תוספות שקליות בגובה של מאות שקלים. תוספות אלה מבטיחות, כי העובדים ייצאו לראשונה ממעגל העובדים הנזקקים להשלמת הכנסה, ומעתה יוכלו להתפרנס בכבוד, בתנאי השכר הראויים להם. כחלק מכך הוסדר, כי שכר העובדים המחושב לצורכי הפרשות פנסיוניות, יגדל אף הוא.

עוד נקבע בהסכם, כי עובדים שהחלו את עבודתם אחרי מרץ 1999, יקבלו תוספת ניהול מיוחדת שתנוע בין 7.5 אחוזים ל-12.5 אחוז משכרם, בהתאם לרמת הניהול, לגודל הרשות ולדרגתם.

בנוסף, לראשונה יינתן ביטוי כספי ליכולות ולתחומי מומחיות שצברו העובדים, ומחייבים השכלה ותעודות רישוי מתאימות, הן לדירוג הנדסאים והן לדירוג מהנדסים בתחומי הנדסת חשמל, הנדסת איכות סביבה, הנדסת נוף וממוני בטיחות. תוספות אלה יהיו בשיעור של 10 אחוזים מהשכר.

יו"ר ההסתדרות בירך את כל הצדדים על "ההירתמות לחתימת ההסכם החשוב הזה, המתקן עיוותי שכר היסטוריים, והמספק אופק כלכלי לאוכלוסיות העובדים הכלולות בו. ההסכם מצמצם פערים ושם במרכז את העובדים המועסקים בדרגות הנמוכות, הממלאים תפקידים חיוניים ביותר ברשויות המקומיות, והלכה למעשה בתיפקוד השוטף של המשק הישראלי כולו".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעיןמכביםרעות, חיים ביבס: "ההסכם מיטיב עם אוכלוסיית המהנדסים והנדסאים, מעניק תוספות פרופסיונליות ומתקן עיוותי שכר בדירוגים אלה. מרכז השלטון המקומי ימשיך ויפעל גם בעתיד לטובת ציבור העובדים במדינת ישראל".

חגית מגן: "ההסכם שלפנינו מיטיב עם ציבור עובדים חשוב ושקט, המקפיד לבצע את עבודתו נאמנה, וכעת יקבל את ההערכה המגיעה לו, תוך פתיחת צוהר להסכמי המשך עתידיים".

דני הורנשטיין: "ההסכם מהווה פריצת דרך ובשורה של ממש בכל הקשור בהוצאת העובדים ממעגל השלמת ההכנסה, וכן לאור העובדה שעובדים שילמדו וישתלמו לגמולי השתלמות, יקבלו תשלום מלא. העובדים בשטח מרוצים, וזה הדבר הכי חשוב מבחינתנו".

אהוד נוף: "אני מברך על ההסכם, המתקן עיוותים והמקדם את ציבור העובדים באופן מידי ועתידי. אמנם יש עוד מלאכה לפנינו, אך הכיוון בהחלט ראוי וטוב, והלב יכול להתמלא בגאווה".