"ההסתדרות הקימה לא רק מעמד של אנשים עובדים, אלא מעמד של אנשים צודקים"

הכינוס השנתי של מרכז הסתדרות המעו"ף נערך במרכז פרס לשלום, ובו הוענק לנשיא התשיעי של ישראל עיטור המופת "יקיר ההסתדרות". באירוע נשאו דברים גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, והוענקו פרסי העובדים המצטיינים ומחוללי השינוי 

בסוף החודש שעבר אירח מרכז פרס לשלום שביפו את הכינוס השנתי של מרכז הסתדרות המעו"ף. במרכז האירוע עמד טקס חגיגי ומרגש, בו העניקו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד את עיטור יקיר ההסתדרות לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס (בתמונה). 

ארנון בר דוד, אבי ניסנקורן, שמעון פרס 2

בכינוס השתתפו מאות חברי וראשי ועדים עובדים, חברי הנהגת ההסתדרות, וראשי מרחבים ואיגודים מקצועיים. את האירוע הנחה מנכ"ל הסתדרות המעו"ף, עו"ד אופיר אלקלעי, שהציג בזה אחר זה את הנואמים המרכזיים. 

הראשון שבהם היה יו"ר ההסתדרות, שבפתח דבריו התייחס לאורח הכבוד, שמעון פרס. "זוהי גאווה גדולה לכולנו שנמצא כאן נשיא המדינה לשעבר, ידיד אמת של ההסתדרות ואדם שכל דף בהיסטוריה של ישראל מוטבע בחותמו", אמר ניסנקורן, "את דרכו הציבורית החל פרס כמזכיר הנוער העובד, ואין סימבולי מזה. כראש ממשלה וכשכולם היו אובדי עצות, לקח על כתפיו את 'עסקת החבילה' והיה האדם היחיד שקיבל החלטות מכריעות. כך, הביא פרס את ישראל מאסון כלכלי לצמיחה מחודשת, ועשה את הבלתי ייאמן". אגב, זוהי הפעם הראשונה שההסתדרות מעניקה עיטור מיוחד זה, כאשר ניסנקורן ציין בדבריו כי מדובר ב"מסורת שנוצרה במיוחד עבור מר פרס". 

בהמשך סקר ניסנקורן את פעילותה של ההסתדרות והישגיה בשנים האחרונים, ואמר: "אנו נלחמים למען צמצום פערים, שוויון ופרנסה והזדקנות בכבוד. קידמנו את קליטת עובדי הקבלן בשירות הציבורי, כאשר 15 אלף מהם עדיין ממתינים להיכנס לתהליך עם יישום ההסכם ואני קורא לכל משרדי הממשלה לקלוט אותם". יו"ר ההסתדרות גם החמיא לשר האוצר משה כחלון, אותו הגדיר "חבר לדרך ולוחם". "יחד ננצח את הביורוקרטיה", סיכם ניסנקורן, "אם במלחמה משותפת אני ושר האוצר לא נצליח להשיג את יעדינו, נשבית שוב את המשק". 

אחריו נשא דברים חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, ששיתף את הקהל באחד מזיכרונות ילדותו. "כשהייתי בן חמש, בסוף 1974, התעוררתי באחד הימים לבוקר של יריות בבית שאן, במה שהתברר בהמשך כפיגוע טרור שבו נרצחו בביתם דודי ודודתי", סיפר, "בהמשך נכנס לביתנו אדם שלא הכרתי קודם, שר הביטחון של מדינת ישראל, שמעון פרס. 35 שנה מאוחר יותר, כשנבחרתי לראשות העירייה, הזמנתי את מר פרס להיות אורחי הראשון בתפקיד ולמעשה סגרתי מעגל". 

אחר כך התייחס ביבס לפעילותם של עובדי מרכז השלטון המקומי וכן להסכם המסגרת שנחתם באחרונה: "תפקידנו הוא לדאוג לרווחת העובדים – כשטוב להם, טוב לתושבים – ולשמחתי יש היום בממשלה שר אוצר שמבין ושרוצה לעשות למען העובדים". 

אורח נוסף שכיבד את האירוע בנוכחותו היה יו"ר האופוזיציה והמחנה ציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, שהגדיר את פרס כאחד מ"האבות המייסדים של תנועתנו". "החיבור בין ההסתדרות לבין המדינה הוא מהנכסים החשובים ביותר של ישראל", הוסיף הרצוג, "ואני משוכנע כי בזכות עבודה מאורגנת שמפרנסת אותו בכבוד יכול האדם הבודד להתמודד עם מצוקותיו אל מול גלגלי המערכות העובדות. בהקשר זה, אבי ניסנקורן עשה המון בכל הקשור בהטמעת חשיבות העבודה המאורגנת בתודעה הלאומית". 

קהל

"האוצר האמיתי של ישראל" 

בחלקו השני של הכינוס הוזמן לבמה שמעון פרס, שכאמור קיבל מידי ניסנקורן ובר דוד את עיטור יקיר ההסתדרות. בנאומו שיתף פרס את הנוכחים בזיכרונותיו הרבים מימי טרום המדינה וממורו ומחנכו, ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אשר שימש גם כמזכיר ההסתדרות בעשור הראשון שלה. "אני לא הכי צעיר כאן באולם", התבדח הנשיא התשיעי, "אבל אני זוכר יותר מכולכם". 

"עבורי המעמד הזה הוא מאוד מרגש", המשיך פרס, "האוצר האמיתי של מדינת ישראל הוא האדם העובד", הדגיש הנשיא לשעבר, "ישראל היא פרי של האדם העובד ובזכותו הפכה לפלא של ממש, ובצדק. למעשה, ההסתדרות הקימה לא רק מעמד של אנשים עובדים, אלא מעמד של אנשים צודקים. בהסתדרות למדתי לשרת את הציבור ומצאתי שלשרת זה הרבה יותר מאשר למשול".

אופיר הרצוג פרס ניסנקורן וארנון 

"כיום יש לי הרגשה שכל העולם רוצה להיות ולהידמות להסתדרות", הוסיף פרס, "החברות הגלובליות יודעות שניצול עובדים והתעלמות מצרכיהם יגרמו נזק, לא יקנו מהן, כי בראש ובראשונה הן זקוקות לאמון הציבור. ההסתדרות עושה מעשים עצומים, בהתבסס על אהבת האדם וקיום הצדק. זהו ייחודם של העם היהודי ושל ההסתדרות, להתקדם למעלה מבלי להפחית בפן המוסרי – זו דרכה של ההסתדרות, שמוכיחה את עצמה ומביאה תוצאות". 

"יחד אנחנו הופכים עולמות" 

בהמשך האירוע קיבל הקהל סקירה נרחבת של יו"ר הסתדרות המעו"ף על מגמות ויעדי הארגון לשנת 2016. "בעשר השנים האחרונות הצלחנו לשנות את התמונה ואת המאזן, לטובת העובדים", אמר בר דוד, "לקחנו את המעו"ף לעולם חדש, בכל התחומים. אני לעולם לא שוכח מאיפה באתי – מעיריית תל אביב-יפו, מעובדים שבכל בוקר קמים לעבודה קשה ובשכר נמוך יחסית. העיקרון המוביל אותי הוא הטיפול בעובדים ברמות הנמוכות – זה לחם חוקנו וזו העבודה שלנו, אחרת ייעשה עוול למשפחות, למקומות העבודה ולעובדים עצמם". 

"אני רוצה שעובדי המעו"ף יידעו שאנחנו מעניקים להם מעטפת שלמה של שירותים בכל תחומי החיים, ולא רק במה שקשור במקום עבודתם", הוסיף יו"ר הסתדרות המעו"ף, "אנו נמצאים ברמות הגבוהות ביותר מבחינת התנהלות וכולי תקווה ושאיפה מתמדת שהעובד, היכן שלא יהיה, יקום בבוקר ויידע שהוא בראש מעייניה של ההסתדרות.  שכרם של רוב העובדים המאוגדים במעו"ף נע בין מינימום לממוצע במשק, וזהו מרחב הפעולה שלנו. העול מונח על כתפינו  והחוכמה היא להביא בשורה, לייצר יותר מחצי אחוז או מאחוז אחד של תוספת, לייצר חשיבה מחוץ לקופסה. שותפי המרכזי הוא יו"ר ההסתדרות, ויחד אנחנו הופכים עולמות". 

ארנון בר דוד 7

"תפקידנו הוא לאזן בין מעסיקים לעובדים", סיכם בר דוד, "יש מקומות עבודה שבהם מעסיקים מתעמרים בעובדים – ואני מבטיח להילחם בזה. העובדים בישראל לא יסבלו התעמרות והתנכלות מצד מנכ"לים ומנהלים. יש לנו סבלנות ולא נהסס להשבית את המשק אם נצטרך. ככל שאני מנסה להימנע משביתות, אני מבין שבסופו של דבר בלי שביתה אי אפשר לגמור עניין. אומרים שאנחנו משוגעים? אנחנו יותר נורמליים מכולם". 

בתום דבריו של בר דוד נערך טקס חלוקת פרסים לעובדים המצטיינים ומחוללי השינוי במקום העבודה, מסורת שהושקה בקיץ שעבר. 

לצורך בחירת עשרת הזוכים הוקמה לפני כמה חודשים ועדת פרס בראשות מנכ"ל הסתדרות המעו"ף, עו"ד אופיר אלקלעי, כשלצדו מזכירת חטיבת מוסדות ההסתדרות, הציבור והבריאות, עדה קרמרסקי; מזכיר חטיבת מוסדות לאומיים, עו"ד אסף אדר; ומזכיר הוועדה ועוזרו של יו"ר הסתדרות המעו"ף, עו"ד עדי זמיר. בפני הוועדה הונחו עשרות המלצות, מהן נבחרו עשרה עובדות ועובדים שזכו גם בפרס כספי על סך של 2,000 שקל. 

את הכינוס חתמה הרצאה שנשא פרופ' ירון זליכה, יועצו הכלכלי של יו"ר ההסתדרות אשר כיהן בעבר כחשב הכללי במשרד האוצר, בנושא "כלכלת ישראל והשפעותיה על עובדי המגזר הציבורי כיום". 

ניפגש בכינוס הבא!