בעקבות משבר רשות השידור והתאגיד: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי

המהלך מגיע יומיים לאחר הכרזתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על כוונתו להחריף באופן משמעותי את הצעדים הארגוניים. במרכז הסכסוך: רפורמה כוללת בשידור הציבורי

על רקע המשבר החמור בסוגיית רשות השידור והתאגיד, הכריז יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על סכסוך עבודה כולל במגזר הציבורי בישראל. בין מקומות העבודה שעליהם חל הסכסוך נמנים כלל המעסיקים במגזר הציבורי, ובכלל זה גם בחברות הממשלתיות.

בניין הטלוויזיה הישראלית בירושלים | צילום: מתוך ויקיפדיה

בניין הטלוויזיה הישראלית בירושלים | צילום: מתוך ויקיפדיה


במרכז הסכסוך ניצבת רפורמה כוללת בשידור הציבורי, תוך הקמת גוף נוסף, ויצירת השלכות בעניינים מובהקים הנוגעים לתחום יחסי העבודה, לרבות ביטחון תעסוקתי. בהסתדרות מדגישים, כי על אף שהשינויים המתוכננים הם מרחיקי לכת ונושאים השלכות כבדות משקל על מערכת יחסי העבודה וזכויות העובדים, ההחלטות על השינויים האמורים התקבלו תוך התעלמות מוחלטת מנציגות העובדים.

כמו כן, ההסתדרות מלינה, במסגרת הסכסוך, על התעללות בציבור עובדי רשות השידור והתאגיד, תוך שיסוי קבוצות עובדים אלו באלו. ההסתדרות דורשת להגן על תעסוקת העובדים, גם ובפרט נוכח ריבוי הרפורמות והותרת ציבור העובדים בחוסר ודאות תמידי. במסגרת עילה נוספת לסכסוך, דורשת ההסתדרות להפסיק את תופעת ההעסקה של עובדי הקבלן ולהימנע מהרחבת ההעסקה במתכונת פוגענית זו. בסכסוך צוין כי המשבר נעוץ בהתנהלות שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים בכלל, וביחסי עבודה קיבוציים בשירות הציבורי בפרט.

יצוין כי בהתאם להנחייתו של ניסנקורן, ובתיאום עם יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, בשבועיים האחרונים התקיימו עיצומים במסגרת צעדי הסולידריות שנוקטים עובדים בשירות המדינה עם עובדי רשות השידור. צעדי ההזדהות כללו עד כה שורה ארוכה של שיבושי עבודה במשרדי ממשלה שונים, בהם משרד התחבורה, משרד הרווחה, משרד החינוך, משרד הבינוי והשיכון, משרד הכלכלה והתעשייה ואחרים. צעדים נוספים ננקטו ברשות המסים, ברשות האכיפה, בבתי הדין הרבניים ועוד.